Strona Główna BIP Strona Główna
• Rok 2011
 
***

 >>> ODZNACZENIA WOJSKOWE DLA ŻOŁNIERZY REZERWY

     W dniu 09 grudnia 2011r. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Gorzowie Wielkopolskim Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Zielonej Górze płk dr inż. Jarosław SIUDA w obecności żołnierzy zawodowych i pracowników wojska, wręczył 21 żołnierzom rezerwy odznaczenia wojskowe o charakterze pamiątkowym: „Gwiazda Iraku” i „Gwiazda Afganistanu”.

     Żołnierze otrzymali medale za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa, w kolejnych zmianach w Republice Iraku od 2003 r. i Islamskim Państwie Afganistanu od 2002 r.

           ...więcej

***

 >>> INFORMACJA

     W 2012 roku powołania do służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych odbywać się będą w miesiącach styczeń, maj lub wrzesień.

***

 >>> TARGI PRACY „ZRÓB SOBIE PREZENT – ZNAJDŹ DOBRĄ PRACĘ”

     W dniu 06.12.2011r. przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gorzowie Wlkp. uczestniczyli w Targach Pracy „zrób sobie prezent – znajdź dobrą pracę” organizowanych przez Biuro Karier Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz Ochotnicze Hufce Pracy – Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Gorzowie Wlkp.

     Targi odbyły się na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Chopina 52 w Gorzowie Wlkp. Nasza oferta była skierowana głównie do młodzieży bezrobotnej oraz, absolwentów wchodzących na rynek pracy oraz młodzieży uczącej się. Wojskowa Komenda Uzupełnień na swoim stoisku zaprezentowała wybrane problemy czynnej służby wojskowej w tym promocję i nabór do służby przygotowawczej, Narodowych Sił Rezerwowych, zawodowej służby wojskowej oraz służby kandydackiej.

           ...więcej

***

 >>> UWAGA!

     Informujemy, że V turnus służby przygotowawczej planowany na dzień 01.12.2011r. został odwołany (Rozkaz Nr 1043/SG/P1 Szefa Sztabu Generalnego WP z dnia 31.10.2011r.)

***

 >>> 11 LISTOPADA – DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

     W dniu 11 listopada w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się miejskie obchody uroczystości Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości.

    W ramach obchodów Święta Niepodległości delegacja z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gorzowie Wielkopolskim uczestniczyła w mszy św., w Kościele Katedralnym, przemarszu ulicami miasta oraz w apelu okolicznościowym przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie złożono wiązankę kwiatów. Został również wystawiony punkt promujący szkolnictwo wojskowe, służbę przygotowawczą, ochotnicze formy służby wojskowej oraz służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych.

           ...więcej

***

 >>> ŚWIĘTO ZMARŁYCH

     W dniu 31 października 2011r. przedstawiciele WKU w Gorzowie Wlkp. złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze przy pomniku „Chwała Saperom” z okazji święta zmarłych obchodzonego 1 listopada.

           ...więcej

***

 >>> I SPARTAKIADA POWIATU SŁUBICKIEGO

     W dniu 30 września 2011r. na terenie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Słubicach w ramach „I powiatowej spartakiady w sportach obronnych pracowników jednostek organizacyjnych powiatu i urzędów gmin z terenu Powiatu Słubickiego” Wojskowa Komenda Uzupełnień wystawiła punkt promocyjny na którym zaprezentowano wybrane problemy czynnej służby wojskowej w tym promocję i nabór do służby przygotowawczej, narodowych sił rezerwowych, służby zawodowej i kandydackiej.

     Celem Spartakiady była popularyzacja spraw obronnych, Obrony Cywilnej, powszechnej samoobrony ludności oraz podnoszenie indywidualnej sprawności fizycznej. .

           ...więcej

***

>>> NABÓR KANDYDATÓW NA ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH DO UCZELNI WOJSKOWYCH W ROKU 2012

Nabór do uczelni będzie przeprowadzony dla:

 1. absolwentów szkół wyższych posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych, niebędących żołnierzami zawodowymi;
 1. podoficerów zawodowych posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych:
- na kierunku i w specjalności przydatnej w określonym korpusie osobowym, albo;
- posiadających kwalifikacje i doświadczenie praktyczne w specjalności przydatnej w określonym korpusie osobowym;
 1. absolwentów uczelni medycznych.
Osoby ubiegające się o przyjęcie do uczelni składają wnioski do Dyrektora Departamentu Kadr
(za pośrednictwem Wojskowego Komendanta Uzupełnień) w terminach:


PLIKI DO POBRANIA
 1. do 30 września 2011r. na 8,5-miesięczne szkolenie w studium oficerskim dla cywilnych absolwentów uczelni posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych, przewidywanych na stanowiska w grupach osobowych:
- obsługi prawnej;
- ekonomiczno
– finansowej;
- wywiadu wojskowego;
- orkiestr i zespołów estradowych;
 1. do 10 listopada 2011r. na 6-miesięczne szkolenie w studium oficerskim dla podoficerów zawodowych;
 1. do 31 stycznia 2012r. na 3-miesięczne szkolenie w studium oficerskim w korpusach osobowych: medycznym i duszpasterstwa;
 1. do 15 maja 2012r.:
- na 12-miesięczne szkolenie w studium oficerskim w grupach osobowych: eksploatacji systemów łączności, ogólnowychowawczej, radiotechnicznej;
- na 24-miesięczne szkolenie w studium oficerskim w grupie osobowej pilotów

***

 >>> „GORZOWSKI SALON MATURZYSTÓW PERSPEKTYWY”

     W dniu 13 września 2011r. na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbył się „Gorzowski Salon Maturzystów Perspektywy”. Wojskowa Komenda Uzupełnień na swoim stoisku zaprezentowała wybrane problemy czynnej służby wojskowej w tym promocję i nabór do służby przygotowawczej, narodowych sił rezerwowych, służby zawodowej oraz kandydackiej.

     Ponadto odbyło się spotkanie z młodzieżą klas maturalnych, na którym przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień przedstawił prezentację pod tytułem „Co zyskasz dzięki wojskowej służbie przygotowawczej w czasie studiów”.

           ...więcej

***

 >>> ZLOT MILITARIÓW M.A.S.H.

     W sobotę 3 września 2011r. w ramach imprezy plenerowej o charakterze historyczno-kolekcjonerskim pod nazwą „Zlot Militariów M.A.S.H.” organizowanej przez Urząd Miejski w Skwierzynie oraz Skwierzyński Ośrodek Kultury, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Gorzowie Wlkp. wraz z 35 dywizjonem rakietowym Obrony Powietrznej w Skwierzynie wystawiła punkt promocyjny, na którym zaprezentowano wybrane problemy czynnej służby wojskowej, w tym promocję i nabór do służby przygotowawczej, narodowych sił rezerwowych, służby zawodowej i kandydackiej.

     W akcji „M.A.S.H.” wziął udział indywidualny i drużynowy mistrz świata i ośmiokrotny mistrz Polski Tomasz Gollob, a także prezes klubu żużlowego -Stal Gorzów Wielkopolski - Władysław Komarnicki. Atrakcją imprezy były między innymi pokazy i inscenizacje batalistyczne w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej oraz możliwość przejażdżki wybranymi pojazdami wojskowymi.

           ...więcej

***

 >>> ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

     W sobotę 13 sierpnia 2011r w ramach imprezy plenerowej pt.” „Święto Warty 2011” organizowanej w gminie Skwierzyna , Wojskowa Komenda Uzupełnień wystawiła punkt promocyjny z okazji Święta Wojska Polskiego na którym zaprezentowano wybrane problemy czynnej służby wojskowej w tym promocję i nabór do służby przygotowawczej, narodowych sił rezerwowych, służby zawodowej i kandydackiej.

           ...więcej

***

>>> MISTRZOSTWA SPORTOWO-OBRONNE NSR


  W dniach 24-25.09.2011r. w m. Bolesławiec odbędą się indywidualne mistrzostwa sportowo-obronne żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. Patronat sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Zawody skierowane są do ochotników spośród żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. Organizatorzy mistrzostw: 23BA, 62 kompania specjalna oraz WKU Bolesławiec.
  Zgłoszenia należy przesłać na adres e-mail organizatora mistrzostw w terminie do 31.08.2011r. (62kscommando@wp.pl).
 Regulamin oraz karta zgłoszenia do pobrania w dziale Druki/Wnioski.

***

>>> SZKOLENIE W RAMACH SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ


 
     UWAGA!

  W II dekadzie września br. zostanie uruchomiony dodatkowy turnus szkolenia w ramach służby przygotowawczej w korpusie szeregowych.
     Ponadto do końca 2011 roku rozważane jest uruchomienie służby przygotowawczej na potrzeby korpusu podoficerów (listopad) oraz szeregowych (grudzień).

***

 >>> SZKOLENIE PPOŻ

     W dniu 28 czerwca 2011r zgodnie z planem zasadniczych zamierzeń na 2011r odbyło się szkolnie przeciwpożarowe w WKU z udziałem załogi i sprzętu bojowego wozu Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Szkolenie rozpoczęło się od wykładu a zakończyło pokazem sprzętu używanego na co dzień przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą i praktycznym gaszeniem zarzewia ognia przez jednego z pracowników komendy.

           ...więcej

***

>>> DNI GORZOWA 2011

     W sobotę 4 czerwca 2011r w ramach Dni Gorzowa 2011 przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień przygotowali stoisko promocyjne na którym zaprezentowano wybrane problemy czynnej służby wojskowej w tym promocję i nabór do służby przygotowawczej, narodowych sił rezerwowych, służby zawodowej i kandydackiej.

           ...więcej

***

>>> ZASADY NALICZANIA WYSOKOŚCI ODPRAWY MIESZKANIOWEJ

     W związku z pojawiającą się w środowisku wojskowym pogłoską o zmianach w sposobie naliczania odprawy mieszkaniowej, należy podkreślić, iż zgodnie z treścią oświadczenia Rzecznika Prasowego Ministra Obrony Narodowej z dnia 30.12.2010r. nie planuje się obecnie zmiany istniejącego stanu prawnego ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

***

>>> KOMUNIKAT MON DOT. SYSTEMU EMERYTUR MUNDUROWYCH

     Po raz kolejny informuję, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie planuje i nie przygotowuje żadnych zmian dotychczasowych zasad naliczania wysokości należności przysługujących żołnierzom w związku z zakończeniem służby wojskowej oraz odpraw mieszkaniowych.

***

>>> XVI MARSZ NADODRZAŃSKI

     W sobotę 21 maja 2011r.o godz. 7.00 przed magistratem w Kostrzynie, odbyło się uroczyste otwarcie 16 Marszu Nadodrzańskiego. Uczestniczyły w nich drużyny z: Polski, Czech, Danii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

     Konkurencje zostały przeprowadzone po obu stronach Odry. Bieg do Górzycy, a tam - forsowanie Odry w łodziach pontonowych, transport rannego, rzuty granatem. Biathlon rowerowy, najeżony trudnościami tor przeszkód, pokonywanie drogi linowej oraz konkurencja ratowania i ewakuacji rannych zaplanowano po stronie niemieckiej, w Reitwein.

     Zakończenie imprezy i rozdanie nagród odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Górzycy. Organizatorem 16 edycji Marszu Nadodrzańskiego był Wojewódzki Sztab Wojskowy w Zielonej Górze i Krajowe Dowództwo Brandenburgii.

           ...więcej

***

>>> OBCHODY XXX LECIA ZŻWP

     W dniu 14 maja 2011r. Lubuski Zarząd Wojewódzki Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Zielonej Górze obchodził 30-lecie powstania związku. Komendant WKU w Gorzowie Wlkp. ppłk dypl. Lucjan Jopkiewicz reprezentował Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Zielonej Górze na tej uroczystości.

     Rocznicowe obchody rozpoczęły się Uroczystą Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym w Żaganiu, a następnie kontynuowane były przy pomniku gen. Stanisława MACZKA na skwerze obok 34BKPanc. Uroczystość zakończył bankiet zorganizowany w Klubie Garnizonowym Żagań-Las.

           ...więcej

***

>>> SZKOLENIE "KWALIFIKACJA 2011"

     Dnia 05.05.2011r. w siedzibie WKU w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się szkolenie dla osób uczestniczących w kwalifikacji 2011 w powiatach: gorzowskim, sulęcińskim, międzyrzeckim, w zakresie zakładania elektronicznej ewidencji wojskowej i wystawiania dokumentów wojskowych.

           ...więcej

***

>>> WOJEWÓDZKIE OBCHODY 220. ROCZNICY UCHWALENIA
KONSTYTUCJI 3 MAJA

     Dnia 03.05.2011r. delegacja WSZW i WKU uczestniczyła w obchodach 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość odbyła się pod patronem Wojewody Lubuskiego Pani Heleny Hatki.

Program obchodów:

 1. Uroczystości na placu przed Kościołem Katedralnym;
 2. Hymn Polski;
 3. Uroczyste nadanie Sztandaru Szkole Podstawowej nr 5 w Gorzowie Wielkopolskim;
 4. Złożenie kwiatów i wieńców pod tablicami Pamięci Narodowej umieszczonymi na murach Katedry;
 5. Uroczysta odprawa pocztów sztandarowych;
 6. Msza Św. w intencji Ojczyzny, celebrowana przez JE Ks. Biskupa Diecezjalnego dr Stefana Regmunta;
 7. Przejście uczestników obchodów na Plac Grunwaldzki;
 8. Patriotyczne spotkanie z udziałem Wojewody Lubuskiego oraz harcerzy ZHP i ZHR.
     Następnym punktem programu była „Majówka Rodzinna”, na której przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień przy współudziale żołnierzy 17WBZ z Międzyrzecza wystawili punkt konsultacyjno – informacyjny. Na stoisku przygotowanym przez WKU i 17WBZ promowane były różne formy czynnej służby wojskowej a w tym: służby przygotowawczej, służby w Narodowych Siłach Rezerwowych, służby zawodowej i kandydackiej. Oferta skierowana była do żołnierzy rezerwy, absolwentów oraz osób bezrobotnych poszukujących pracy.

           ...więcej

***

>>> ZSTiO - POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

     W dniu 29 kwietnia 2011 r. z Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów szkoły.

     W pożegnaniu tegorocznych maturzystów oprócz dyrekcji szkoły i grona pedagogicznego wzięli udział zaproszeni goście, m.in. Przew. Rady Miasta Gorzowa Wlkp. p. Grażyna Wojciechowska, Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Lubuskiego Kuratorium Oświaty p. Jan Butrym, przedstawiciele 61prOP w Skwierzynie oraz WKU w Gorzowie Wlkp.

           ...więcej

***

>>> KONFERENCJA PRACODAWCY- TORZYM

     W dniu 27 kwietnia 2011r Starosta Sulęciński oraz Powiatowy Urząd Pracy w Sulęcinie zorganizowali spotkanie z pracodawcami powiatu Sulęcińskiego. Konferencja poświęcona była kilku tematom m.in. zaistnienie na niemieckim rynku pracy, możliwość, pozyskanie środków unijnych na rozwój firm, problemy związane z nowymi stawkami VAT. Komendant ppłk dypl. Lucjan JOPKIEWICZ przedstawił materiały w których została uwzględniona rola i przeznaczenie Narodowych Sił Rezerwowych - świadczenia dla pracodawców.

           ...więcej

***

>>> BIEG NA ORIENTACJĘ ZSTiO - "DZIEŃ SAPERA"

     Kadeci z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp. w dniu 18 kwietnia 2011 uczestniczyli w „Biegu na orientację” zorganizowanym z okazji „DNIA SAPERA”. Zwycięskie drużyny zostały uhonorowane nagrodami ufundowanymi przez Prezesa Koła nr 20 im. 4 BSap Stowarzyszenia Saperów Polskich Pana Bogumiła WILKOSZEWSKIEGO.

           ...więcej

***

>>> 71. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

     13 kwietnia 2011r. delegacja WKU w Gorzowie Wielkopolskim uczestniczyła w obchodach 71. rocznicy ZBRODNI KATYŃSKIEJ zorganizowanej przez Gorzowską Rodzinę Katyńską. Uroczystość pod patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego rozpoczęła się Mszą w Katedrze Gorzowskiej której przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Bp. Stefan REGMUNT ordynariusz Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

     Kolejnym punktem obchodów był uroczysty apel przy Krzyżu – Pomniku ofiar Katynia na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim. W uroczystościach z wojskową asystą honorową, zaplanowano udział senatorów i posłów RP, przedstawicieli lokalnych organów, urzędów i instytucji administracji publicznej, wojska, policji i straży pożarnej, straży granicznej i młodzieży szkolnej, wraz z pocztami sztandarowymi.

           ...więcej

***

>>> DZIEŃ OTWARTY W ZSTiO

     W dniu 9 kwietnia 2011 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących odbył się dzień otwarty na którym przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień realizował promocję wojskowej służby zawodowej, służby przygotowawczej oraz służby w narodowych siłach rezerwowych.

           ...więcej

***

>>> ZMIANA PROCEDUR ZAWIERANIA KONTRAKTÓW NA WYKONYWANIE OBOWIĄZKÓW W RAMACH NSR

     Z dniem 26.03.2011r. weszła w życie nowelizacja Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 30.04.2010r. w sprawie zawierania kontraktów na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych (Dz.U.2011 Nr 54,poz. 281).

Uproszczono procedury zawierania kontraktów. Kandydaci do służby w ramach NSR do wniosku dołączają:
 1. świadectwo ukończenia szkoły (uwierzytelniona kopia lub odpis);
 2. posiadane poświadczenie bezpieczeństwa (uwierzytelniona kopia);
 3. inne dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje.
     Kandydat do służby w ramach NSR składa oświadczenie w zakresie informacji o braku karalności za przestępstwo umyślne i aktualnym zatrudnieniu we wniosku składanym przez niego o zawarcie kontraktu. Ponadto uproszczone zostały procedury sprawdzające w celu wydania poświadczenia bezpieczeństwa wymaganego do zawarcia kontraktu i nadania przydziału kryzysowego.

Wniosek do pobrania w zakładce druki/wnioski

***

>>> PROMOCJA OBRONNOŚCI WŚRÓD UCZNIÓW ZSE

     W dniu 05 kwietnia 2011r uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorzowie Wlkp. w ramach zajęć z przysposobienia obronnego uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Wydział Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień. Tematem zajęć była promocja nowych form czynnej służby wojskowej, przedstawienie Sali Tradycji WKU oraz ekspozycji broni pozbawionej cech bojowych, przygotowanej przez Kierownika Pracowni Psychologicznej w Gorzowie Wlkp. pana Cezarego GRABOWSKIEGO.

           ...więcej

***

>>> RUSZYŁA KWALIFIKACJA WOJSKOWA NA 2011 ROK

     Od 4 kwietnia 2011r, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowych z dnia 23 lutego 2011r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2011 roku na terenie administrowanym przez WKU, rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa.

     Przedstawiciele Wojskowego Komendanta Uzupełnień rozpoczęli kwalifikację wojskową w mieście Gorzów Wlkp. i w powiecie słubickim.

           ...więcej

***

>>> STRZELCE KRAJEŃSKIE – PRACA DLA BEZROBOTNYCH

     W dniu 31.marca 2011r. na zaproszenie Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelcach Krajeńskich Komendant WKU w Gorzowie Wlkp. ppłk dypl. Lucjan JOPKIEWICZ wraz z przedstawicielem Wydziału Rekrutacji Panią Dorotą DĄBROWSKĄ oraz żołnierzami z 17WBZ z Międzyrzecza uczestniczył w Targach Pracy.

     Na stoisku przygotowanym przez WKU i 17WBZ promowane były różne formy czynnej służby wojskowej a w tym: służby przygotowawczej, służby w narodowych siłach rezerwowych, służby zawodowej i kandydackiej. Oferta skierowana była do absolwentów oraz osób bezrobotnych powiatu strzelecko-drezdeneckiego poszukujących pracy.

           ...więcej

***

>>> MEDALE DLA RODZICÓW - SANTOK

     Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 28 października 2010r. w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacnianiu obronności Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali MEDALEM SREBRNYM ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU.

     W dniu 30.03.2011r na Sesji Rady Gminy Santok Komendant WKU w Gorzowie Wlkp. ppłk dypl. Lucjan JOPKIEWICZ dokonał uroczystego wręczenia nadanego przez Ministra Obrony Narodowej Srebrnego Medalu za Zasługi dla Obronności Kraju odznaczonym osobom.

           ...więcej

***

>>> LOGISTYKA W SŁUŻBACH MUNDUROWYCH

     W dniu 25 marca 2011r. Zespół Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp. organizował konferencje logistyczną na temat „LOGISTYKA W SŁUŻBACH MUNDUROWYCH”

     Komendant WKU w Gorzowie Wlkp. ppłk dypl. Lucjan JOPKIEWICZ przedstawił ofertę nowych form służby wojskowej (służby przygotowawczej oraz służby w narodowych siłach rezerwowych) zaproszonym na konferencję gościom, pedagogom i uczniom zielonogórskich szkół ponadgimnazjalnych.

     Wspólnie z innymi służbami mundurowymi województwa lubuskiego prezentowaliśmy naszą ofertę na stoisku promocyjnym.

           ...więcej

***

>>> WRĘCZENIA MEDALI

     Decyzją Prezydenta Federacji Rosyjskiej, w uznaniu zasług położonych w Wojnie Ojczyźnianej zostało uhonorowanych 53 przedstawicieli Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych reprezentowanych przez Panią Kazimierę PASTUSZAK.

     W dniu 24.03.2011r na sali tradycji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gorzowie Wlkp. w imieniu Prezydenta Federacji Rosyjskiej medal wręczył Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu Pan Władimir TKACZEW.

           ...więcej

***

>>> TARGI PRACY

     W dniu 24 marca 2011r przedstawiciele Wydziału Rekrutacji WKU uczestniczyli w Targach Pracy „START DO KARIERY” organizowanych przez Ochotnicze Hufce Pracy - Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Gorzowie Wlkp.

     Targi odbyły się w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Gorzowie Wlkp. Nasza oferta była skierowana głównie do młodzieży bezrobotnej i poszukującej pracy, absolwentów wchodzących na rynek pracy, młodzieży uczącej się, oraz do wszystkich zainteresowanych planujących swoją karierę zawodowa związać z wojskiem i mundurem.

***

>>> 66 OBCHODY DNIA 12 KOŁOBRZESKIEGO
          PUŁKU PIECHOTY W GORZOWIE WLKP.

     Z okazji święta 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty 18 marca miały miejsce uroczyste obchody na terenie dawnej jednostki przy ul. Myśliborskiej. Obchody Dnia Pułku rozpoczęły się mszą świętą o godz.10:00 w kościele przy ul. Niemcewicza, a następnie zostały złożone kwiaty pod pomnikiem przy Wyższej Szkole Biznesu.
     Po części oficjalnej w budynku gorzowskiego starostwa można było zobaczyć uzbrojenie 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza i zasięgnąć informacji o pracy w wojsku.

           ...więcej

***

>>> KWALIFIKACJA WOJSKOWA 2011

   Na podstawie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 listopada 1967 r. (Dz.U. Nr 44, poz. 220) ze zm. oraz Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 lutego 2011 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2011 r. na terenie właściwym dla Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się kwalifikacja wojskowa ...więcej

***

>>> SZKOLENIE - "AKCJA KURIERSKA"

     W dniu 08.03.2011 oraz 10.03.2011 w WKU w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się szkolenie zorganizowane z przedstawicielami samorządu terytorialnego organizującymi „Akcję Kurierską Administracji Publicznej”.

     Szkolenie przygotował i przeprowadził Szef Wydziału Planowania Mobilizacyjnego i Administrowania Rezerwami mjr Marek RAŹNY, w szkoleniu brali udział przedstawiciele Starostw Powiatowych, powiatu: Słubickiego, Międzyrzeckiego, Sulęcińskiego oraz UMIG, UG organizujących Akcję Kurierską.

     Zaproszeni byli również przedstawiciele Komend Powiatowych Policji w Słubicach, Międzyrzeczu, Sulęcinie i Strzelcach Kraj. oraz w Gorzowie Wlkp. W trakcie szkoleniu szeroko omówiono problematykę organizacji i przeprowadzenia Akcji Kurierskiej oraz zasady współdziałania WKU z SP, UMiG, UG oraz Policją.

           ...więcej


***

>>> SPOTKANIE Z PRACODAWCAMI

     W dniu 09.03.2011r. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie Wojskowego Komendanta Uzupełnień z przedstawicielami zakładów pracy. Celem szkolenia było zapoznanie zaproszonych gości z zasadami służby w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz przedstawienie świadczeń dla pracodawców z tytułu zatrudnienia żołnierza Narodowych Sił Rezerwowych.

     

***

>>> PODPISANIE POROZUMIENIA O WSPÓŁPRACY
W ZAKRESIE PROMOCJI SŁUŻBY WOJSKOWEJ POMIĘDZY WKU, A ZŻWP KOŁA NR2

     W dniu 3 marca 2011r. w siedzibie WKU, Komendant ppłk Lucjan Jopkiewicz podpisał porozumienie o współpracy w zakresie promocji służby wojskowej z prezesem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koła nr 2 w Gorzowie Wielkopolskim st. chor. sztab. rez. Jerzym Wernerowskim.

     Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem podpisanego porozumienia będzie wizyta w dniu 29.03.2011r uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Gorzowie Wielkopolskim w ramach poznania zasad naboru do różnych form służby wojskowej w tym do Narodowych Sił Rezerwowych.

           ...więcej

***

>>> IX TARGI EDUKACYJNE ABSOLWENT 2011

     Wojskowa Komenda Uzupełnień w Gorzowie Wlkp. uczestniczyła po raz kolejny w targach edukacyjnych, które odbyły się 1-2 marca 2011r. w HALI AWF przy ul. Słowiańskiej.
     Targi miały na celu zapoznanie młodzieży i przyszłych studentów z ofertą edukacyjną wraz z możliwościami dalszego kształcenia i rozwoju. Oferta targowa kierowana była do osób zainteresowanych kształceniem na różnych szczeblach nauczania oraz do osób chcących podjąć lub zmienić pracę.
     Komenda na swoim stoisku w hali targowej zaprezentowała wybrane problemy czynnej służby wojskowej w tym promocję i nabór do służby przygotowawczej, narodowych sił rezerwowych, służby zawodowej i kandydackiej.
 

           ...więcej

***

>>> MEDAL ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU

     Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 28 października 2010r. w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacnianiu obronności Rzeczypospolitej Polskiej odznaczona została:

Medalem Srebrnym za Zasługi dla Obronności Kraju:

 • p. Krystyna CIPIŃSKA
     W dniu 23.02.2011r na Sesji Rady Gminy w Kłodawie Komendant WKU w Gorzowie Wlkp. ppłk dypl. Lucjan JOPKIEWICZ dokonał uroczystego wręczenia nadanego przez Ministra Obrony Narodowej Srebrnego Medalu za Zasługi dla Obronności Kraju odznaczonej osobie.

           ...więcej

***

>>> POWITANIE SZEFA WYDZIAŁU REKRUTACJI

     W dniu 23.02.2011 r. do Wojskowej Komendy Uzupełnień przybył mjr Gracjan JAWOROWSKI w celu objęcia stanowiska Szefa Wydziału Rekrutacji. Nowy Szef wydziału został przedstawiony przez Komendanta WKU kadrze i pracownikom w sali tradycji.

           ...więcej

***

>>> PODPISANIE KONTRAKTÓW DO NSR

     W dniu 21 lutego 2011r. w siedzibie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gorzowie Wielkopolskim Dowódca
17 Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu podpisał kontrakty z 10 żołnierzami (absolwentami służby przygotowawczej) na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
     Jednocześnie Wojskowy Komendant Uzupełnień Pan ppłk Lucjan Jopkiewicz nadał karty przydziału kryzysowego.

           ...więcej

***

>>> ZSTiO - UROCZYSTE WRĘCZENIE AWANSÓW KADETOM

W dniu 17.02.2011r w Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcych w Gorzowie Wlkp. odbyło się uroczyste wręczenie awansów kadetom. Po raz pierwszy w historii ZSTiO awansowano kadetów na podstawie zarządzenia Dyrektora ZSTiO z dwóch roczników. Aktu wręczenia dokonała Pani Dyrektor ZSTiO Jolanta Korpusińska.

Uroczystość uświetnili swą obecnością:

 • ppłk dypl. Lucjan Jopkiewicz - Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gorzowie Wlkp.,
 • ppłk mgr inż. Dariusz Stróżewski - Dowódca 35 dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej
  w Skwierzynie.

Ze strony ZSTiO - Pani Dyrektor ZSTiO Jolanta Korpusińska, Pani Wicedyrektor Marlena Młynarczyk, wychowawcy klas Pani Aleksandra Frątczak, Pani Magdalena Tomaszewska - Wroniak i współpracujący z ZSTiO kpt. Mirosław Pietrzykowski.

           ...więcej

***

>>> SZKOLENIE W RAMACH SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ

UWAGA!

W ROKU 2011 SZKOLENIE W RAMACH SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ REALIZOWANE BĘDZIE WYŁĄCZNIE DLA KORPUSU SZEREGOWYCH W NASTĘPUJĄCYCH TERMINACH:

 •   I turnus - od dnia 07.03.2011 r. do dnia 22.06.2011 r.;
 •  II turnus - od dnia 29.06.2011 r. do dnia 27.10.2011 r.;
 • III turnus - od dnia 01.12.2011 r. do dnia 23.03.2012 r.;

SŁUŻBĘ PRZYGOTOWAWCZĄ - mogą pełnić ochotnicy posiadający uregulowany stosunek do czynnej służby wojskowej oraz inne osoby niepodlegające obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego na ich wniosek lub za ich zgodą.

Osoba ubiegająca się o powołanie do służby przygotowawczej składa wniosek bezpośrednio do wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego powyżej trzech miesięcy.

Do wniosku załącza się następujące dokumenty:

 1. Odpis świadectwa ukończenia gimnazjum, szkoły średniej lub dyplomu ukończenia studiów wyższych - w zależności od korpusu, na którego potrzeby będzie prowadzone kształcenie;
 2. Życiorys;
 3. Odpis skrócony aktu urodzenia;
 4. Informację o osobie z Krajowego Rejestru Karnego;
 5. Inne dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje, w tym:

 • certyfikaty językowe,
 • świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych,
 • zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru do służby przygotowawczej można uzyskać w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Gorzowie Wielkopolskim.

p. Elżbieta MARCZAK
pokój nr.11
tel. 95-722-58-99 wew.9722

***

>>> WRĘCZENIE GWIAZDY IRAKU

W dniu 27 stycznia 2011 roku w Wojskowej Komendzie Uzupełnień odbyło się uroczyste wręczenie Gwiazdy Iraku. Odznaczenie to nadał jeszcze prezydent RP Lech Kaczyński panu ppłk rez. Andrzejowi CIUPAKOWI za udział w 9 i 10 zmianie PKW w republice Iraku. Wręczenie gwiazdy dokonał zastępca Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Zielonej Górze płk dr Jarosław SIUDA

           ...więcej

***

>>> ZMIANA TERYTORIALNEGO ZASIĘGU DZIAŁANIA WKU
 • z dniem 1.01.2011 r. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Gorzowie Wielkopolskim ma terytorialny zasięg działania obejmujący powiaty: gorzowski, międzyrzecki, słubicki, strzelecko-drezdenecki i sulęciński oraz miasto Gorzów Wielkopolski;
 • z dniem 31grudnia 2010 r. znosi się Wojskową Komendę Uzupełnień w Sulęcinie;
 • następcą prawnym znoszonej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sulęcinie staje się Wojskowa Komenda Uzupełnień w Gorzowie Wielkopolskim.

Podstawa: Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komend uzupełnień (Dz.U. nr 41, poz.242).